Web – Uygulama Sunucusu Nedir ?

Web sunucusu Nedir ?

Web sunucusu kısaca yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet veren, HTTP isteklerine cevap verebilen web sitenizin web sayfalarının depolandığı bilgisayardır diyebiliriz. Web sunucusu HTTP protokolünü kullanır ve internet üzerinden web sitenizin içeriğini kullanıcılara ulaştırır. Sunucu olarak çok yüksek özelliklere sahip olan bu bilgisayar, aynı zamanda internete çok güçlü bir bağlantı ile bağlıdır. Web sunucusunun çalışma mantığını anlamak kolaydır. Web suncusuna bir istek geldiğinde, sunucu bu isteği en iyi karşılayabilecek programa aktarır. Burada gelen istek işlenerek geriye cevap gönderilir. Veri tabanı bağlantısı ve mesajlaşma gibi işlevleri kendisi sağlar.

Uygulama sunucusu Nedir ?

Sadece belli bir uygulamanın veya yazılımın çalıştırılması için kullanılan sunuculardır. Bu uygulamalar son kullanıcının erişerek işlem yaptığı uygulamalar olabileceği gibi son kullanıcıya kapalı, sadece diğer sunucuların farklı bilgilere erişmek için kullandığı sunucular da olabilir. Bir uygulama sunucusu, uygulama programının iş mantığını sağlayan, dağıtılmış ağda bilgisayardaki bir sunucu programdır. Uygulama sunucusu, genellikle bir grafik kullanıcı arabirimi (GUI) sunucusu, bir uygulama (iş mantığı) sunucusu ve bir veritabanı ve işlem sunucusundan oluşan üç katmanlı bir uygulamanın parçası olarak görülür. Buy Levitra online http://www.wolfesimonmedicalassociates.com/levitra/

Uygulama sunucusu ile Web sunucusu arasındaki fark nedir?

Bütüne bakacak olursak, web sunucusu bir tarayıcıda görüntülenecek sayfaları sunar, bir uygulama sunucusu ise bir istemci uygulamasının çağırabileceği metotları sunar.

Web sunucusunun işlevini özetle aktarma olarak görebiliyoruz. Web sunucularında XML web servislerinin kullanılmasıyla beraber, uygulama sunucularıyla farklarının azalıyor. XML’i web sunucusuna göndererek, verinin işlenmesi ve buna göre yanıtlaması nedeniyle en az uygulama sunucular kadar işlem yapmasına neden oluyor. Zaten çoğu uygulama sunucusu web sunucusu görevini de yapmaktadır. Aslında web sunucusuna başka bir işleme aktarım yapan, HTTP protokolünü destekleyen basit bir uygulama sunucusu olarak da bakabiliriz.

Özellikleri arasındaki önemli farklar şunlardır;

  • Web Sunucusu HTTP İçerik sunmak için tasarlanmıştır. App Server, HTTP İçerik hizmet edebilir ama sadece HTTP ile sınırlı değildir. RMI/RPC gibi diğer protokol desteği sağlanabilir
  • Web Server genelde çoğu Web sunucusu, PHP, ASP, JSP vb Perl gibi betik dilleri desteklemek için eklentiler var ama statik içerik sunmak için tasarlanmıştır. bu sunucuları dinamik web içeriği oluşturabilir.
  • Uygulama sunucularının çoğu Sunucu Uygulaması Sunucu yeteneğine sahip olduğunu her şeyi yapabilir anlamına gelir onları ayrılmaz parçası olarak Web. Ayrıca Uygulama Sunucu bileşenleri ve özellikleri, Bağlantı Havuzu, Nesne Havuzu, İşlem Desteği, Mesajlaşma hizmetleri gibi Uygulama seviyesi hizmet destek olması vb. Generic Acyclovir online
    http://advicarehealth.com/acyclovir.html
  • Web sunucuları dinamik içerik için statik içerik ve uygulama sunucuları için uygun olarak, üretim ortamları çoğu web sunucu uygulama sunucu için ters proxy olarak hareket var. O sayfaya bir istek hizmet, statik içeriği (resimler/Statik HTML gibi) isteği yorumlar web sunucusu tarafından sunulan süre anlamına gelir. Süzme tekniği (çoğunlukla istenen kaynağın uzantısı) bir çeşit web sunucusu kullanarak istek ve iletilen şeffaf bir şekilde dinamik içerik sunucu uygulaması için tanımlar
  • Böyle bir yapılandırma örneği Tomcat HTTP Server ve Oracle (eski BEA) Gidin Server Apache. Apache Tomcat HTTP Server Web Server ve Oracle WebLogic Uygulama Sunucusu.
  • Bazı durumlarda sunucuları IIS gibi sıkıca entegre ve .NET çalışma Zamanı. IIS web sunucusu. Donanımı var .NET çalışma zamanı ortamı, IIS uygulama hizmetleri sağlama yeteneğine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir