Web sunucusu,Yüklü uygulamalar ve İstemci tarafı (JavaScript) uygulamaları

Google OAuth 2.0 PHP, Java, Python, Ruby ve ASP.NET gibi dilleri ve çerçeveleri kullanan web sunucusu uygulamalarını desteklemektedir.

Yetkilendirme sırası, uygulamanız tarayıcıyı bir Google URL’ine yönlendirdiğinde başlar; URL, talep edilen erişim türünü belirten sorgu parametrelerini içerir. Google kullanıcı kimlik doğrulamasını, oturum seçimi ve kullanıcı iznini yönetir. Sonuç, uygulamanın bir erişim tokeni ve yenileme tokeni değiş tokuş edebileceği bir yetkilendirme kodudur.

Uygulama, ileride kullanmak üzere yenileme tokeni saklamalı ve bir Google API’sına erişmek için erişim tokeni kullanmalıdır. Erişim tokeni süresi dolduğunda, uygulama yeni bir tane edinmek için yenileme simgesini kullanır.

Yüklü uygulamalar

Google OAuth 2.0 , bilgisayarlar, mobil cihazlar ve tabletler gibi cihazlara yüklenen uygulamaları desteklemektedir. Google API Konsolu aracılığıyla bir istemci kimliğini oluştururken bunun bir Yüklü uygulama olduğunu belirtiriz, ardından uygulama türü olarak Android, Chrome, iOS veya “Diğer” i seçmemiz gerekir.

Yetkilendirme sırası, uygulamanız tarayıcıyı bir Google URL’sine yönlendirdiğinde başlar; URL, talep edilen erişim türünü belirten sorgu parametrelerini içerir. Google kullanıcı kimlik doğrulamasını, oturum seçimi ve kullanıcı iznini yönetir. Sonuç, uygulamanın bir erişim tokeni ve yenileme tokeni değiş tokuş edebileceği bir yetkilendirme kodudur.

Uygulama, ileride kullanmak üzere yenileme tokenini saklamalı ve bir Google API’sına erişmek için erişim tokenini kullanmalıdır. Erişim tokeni süresi dolduğunda, uygulama yeni bir tane edinmek için yenileme tokeni kullanır.

İstemci tarafı (JavaScript) uygulamaları

Google OAuth 2.0, bir tarayıcıda çalışan JavaScript uygulamalarını destekler.

Yetkilendirme sırası, uygulamanız tarayıcıyı bir Google URL’sine yönlendirdiğinde başlar; URL, talep edilen erişim türünü belirten sorgu parametrelerini içerir. Google kullanıcı kimlik doğrulamasını, oturum seçimi ve kullanıcı iznini yönetir.

Sonuç, istemcinin bir Google API isteğinde bulunmadan önce doğrulaması gereken bir erişim tokeni. Token süresi dolduğunda, uygulama işlemi tekrarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir