Uygulama Sunucusu ve Web sunucusu Nedir ?

N katmanlı mimaride iş mantığı ve iş süreçlerini gerçekleştirmek üzere API sunan sunucudur. Özetle sunucu taraflı iş mantığını çalıştırmak için ana motordur. Örneğin Java uygulama sunucuları size Java web uygulamalarını ve hizmetlerini sunmanız için gereklidir.

Uygulama sunucusu ise, tanımımıza göre, iş mantığını istemci uygulamalara farklı protokollerle sunan, protokollerde HTTP de muhtemelen vardır. Çoğu durumda sunucu iş mantığını bir bileşen APIsi ile sunmaktadır, örneğin EJB (Enterprise (Kurumsal) Java Bean) bileşen modeli J2EE (Java 2 Platform, Kurumsal Sürüm) uygulama sunucularında bulunur. Ayrıca uygulama sunucusu kendi kaynaklarını yönetir. Bu tip görevler arasında güvenlik, görev (transaction) işleme, kaynak havuzları, ve mesajlaşma yer alır.

Web sunucusu Nedir ?

Uygulama sunucu özellikle HTTP isteklerini kotarır, uygulama sunucusu ise farklı tipteki protokollerle uygulamalara iş mantığını sunar. Web sunucusu HTTP protokolünü kullanır. Web sunucusunun çalışma mantığını anlamak kolaydır. Web suncusuna bir istek geldiğinde, sunucu bu isteği basitçe bu isteği en iyi karşılayabilecek programa aktarır. Web sunucusu, sunucu taraflı programın işlediği ve ürettilen yanıtı geri döndüren bir ortamdan fazla işlevselliği sağlamaz. Sunucu taraflı program genellikle görev (transaction) işleme, veritabanı bağlantısı ve mesajlaşma gibi işlevleri kendisi sağlar. Sildigra http://valleyofthesunpharmacy.com/sildigra/

Bir uygulama sunucusu ile web sunucusu arasındaki fark nedir?

Bütüne bakacak olursak, web sunucusu bir tarayıcıda görüntülenecek sayfaları sunar, bir uygulama sunucusu ise bir istemci uygulamasının çağırabileceği metotları sunar.

Web sunucusunun işlevini özetle aktarma olarak görebiliyoruz. Web sunucularında XML web servislerinin kullanılmasıyla beraber, uygulama sunucularıyla farklarının azalıyor. XML’i web sunucusuna göndererek, verinin işlenmesi ve buna göre yanıtlaması nedeniyle en az uygulama sunucular kadar işlem yapmasına neden oluyor. Zaten çoğu uygulama sunucusu web sunucusu görevini de yapmaktadır. Aslında web sunucusuna başka bir işleme aktarım yapan, HTTP protokolünü destekleyen basit bir uygulama sunucusu olarak da bakabiliriz. Buy Sinement CR https://www.rpspharmacy.com/product/sinemet/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir