İnstagram Api Yetkisini Almak / İnstagram Permissions Review – Sandbox mode to Live Mode

İnstagram apisini uygulamamızda kullanarak giriş yaptık, medya ve fotoğrafları çektik, arama yaptık ve uygulamamız artık hazır. Fakat başka hesaplar bizim uygulamamıza girdiğinde

{"error_type": "OAuthForbiddenException", "code": 403, "error_message": "You are not a sandbox user of this client"}

hatasıyla karşılaşıyor. Peki bu hata nedir? Sandbox Mode ve Live Mode nedir? hakkında bilgisi olmayan arkadaşlar için biraz açıklama yapalım.

Sandbox Mode Nedir ?

Bir sanal alan, yazılımcılar için test ortamıdır. Web geliştirme ve revizyon kontrolü de dahil olmak üzere yazılım geliştirme bağlamında, test edilmemiş kod değişikliklerini ve üretim ortamından veya depodan  denenmiş deneyleri izole eden bir test ortamıdır.

Koruma alanı “canlı” sunucuları ve verilerini, kaynak kod dağıtımlarını ve kod, veri ve / veya içerik, tescilli veya kamuya ait diğer koleksiyonları, (bu değişikliklerin yazarının amacına bakılmaksızın) zarar verebilecek değişikliklerden korur. Sandbox’lar, programların veya geliştirilmekte olan diğer kodların doğru bir şekilde test edilmesi için gereken en az işlevselliği sahip alandır.

Geliştiricinin tam olarak test edildikten sonra kod değişiklikleri kendi sandbox’larında değiştirir ve değişiklikler depo tekrar kontrol edilir ve birleştirilir ve böylece yazılımın diğer geliştiricileri veya son kullanıcılar tarafından kullanılabilir hale getirilir. “Sandbox Mode” terimi, aynı zamanda, güvenlik sanal alanları ve arama motoru sanal alanları gibi diğer geçici veya belirsiz yalıtım alanlarına bilgi işlem ve ağ oluşturmada da kullanılabilir.

Sandbox Mode Limitleri

Uygulama sahibinin belirlediği yetkili hesaplar sandbox mode da apiye erişim sağlayabilirler. Yetki sahibi olmayan hesapların erişmesi durumunda yukarıdaki gibi 403 OAuthForbiddenException hatasıyla karşılaşırlar.

 • Sandbox’taki uygulamalar 10 kullanıcıyla sınırlıdır
 • Veriler, bu kullanıcıların her birinden 10 kullanıcı ve en yeni 20 medyayla sınırlıdır

Live Mode Nedir?

Tüm test işlemlerinden geçtikten sonra Sandbox Mode den artık çıkmış diğer yazılımcıların veya son kullanıcıların kullanımına hazır hale getirilmiş uygulamaların bulunduğu alana denilir.

İnstagram Yetkileri – Permission

 • Public Content: Bir kullanıcı herkese açık medyayı okumak için kullanılan izin. Bu izin 11 Aralık 2018 tarihinden sonra kullanımdan kaldırılacaktır.
 • basic: Bir kullanıcının kendi profil bilgilerini ve medyasını okumak istediğinde bu izne sahip olması gerekir. Bu izinde 2020 yılından sonra kaldırılacaktır.

Live Mode Nasıl Geçilir?  Permissions Review

İnstagram Developer sayfasına giriş yapalım. Manage Clients  >  Uygulamamızın Manage Butonu >  Permission sekmesi >  Start a submission butonuna tıklıyoruz.

Apiyi ne için kullanılacağını seçerek, uygulamamız Instagram API’sini nasıl kullanıyor? Bu bilgileri doldurduktan sonra Uygulamamızın Screencast yani uygulamamızın nasıl çalıştığıyla ilgili bir video çekerek URL kısmına bu linki de yazarak gönderiyoruz.

Live Mode için bilgileri doldurup gönderdik.

Kaynak  https://www.instagram.com/developer/sandbox/

“İnstagram Api Yetkisini Almak / İnstagram Permissions Review – Sandbox mode to Live Mode” üzerine 2 yorum

 1. Sizin live mode’da çalışan yazılımlarınız var mı ?
  Gönderdiğimiz bilgilerin onay alamaması gibi bir ihtimal var mı ? (legal olsa dahi)
  Bu onay alma süresi ve %’si nasıldır?

  Cevaplarsanız sevinirim.

  1. Benim şu an live modda bir uygulamam malesef yok. Uygun şekilde formu doldurup istenilen formatta videoyu çekerseniz 1, 1.5 hafta içerisinde uygulamanızı live moda geçirebilirsiniz. Tabiki istenilen koşulları sağlamadığınız takdirde isteğiniz reddedilecektir. Live moda geçmeden önce istenilen kuralları okumanızı tavsite ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir