İnstagram Api Nasıl Alınır?

Kendimize instagram api için https://www.instagram.com/developer/ adresinden instagram hesabına giriş yaparak yeni bir uygulama oluşturmakla başlayalım.

Manage Clients sekmesine ardından Register a New Client  girelim.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta Valid redirect URIs  alanıdır. Bu alan biz instagrama Apiye izin vermek için giriş yaptıktan sonra geriye yönlendirecek URL dir. Yani oluşturduğumuz uygulama(örn php ile yazdığımız hesap analiz uygulaması), instagramdan resim yorum gibi bilgileri çekmeden önce giriş yapılan hesaptan izin istemesi gerekmektedir. Bu izin için instagram sayfasına gider izin alır ve oluşturduğumuz uygulamaya bir Erişim anahtarıyla geriye döner işte erişim anahtarıyla döndüğü bu sayfa bu alandır. Doğru girmemiz gerekir. yanlış girmemiz sonucunda hatayla karşılaşırız. Yeri geldikçe tekrar bu valid redirect uri den bahsedeceğim. Eğer bir hata alırsak nasıl bir hata alırız bunlardan bahsedeceğim.

Ben bu alana callback.php adında oluşturduğum bir dosya linkini buraya yazdım.

Client’i oluşturduktan sonra oluşturduğumuz client bilgilerine baktığımızda bir tane Client ID ve Client Secret  bilgilerini görüyoruz. Bunların yanı sıra yine İstemci oluştururken girdiğimiz bilgileri yine buradan düzenleyebiliyoruz. Client Secret ve Client ID yi kopyalayalım bu bilgileri kullanacağız. Buraya tıklayarak İnstagram kullanıcı bilgilerini görüntülemek yazısına göz atabilirsiniz.

Ek : İnstagram Sandbox mode’den Live Mode geçebilmek için uygulama yetkisini almanız gerekir. Uygulama yetkisinin alınması hakkındaki yazıya buradan uylaşabilirsiniz.

“İnstagram Api Nasıl Alınır?” üzerine 13 yorum

    1. Yukarıdaki makalede de anlattığım gibi İnstagramın developer sayfasından api oluşturmalısınız.

 1. merhaba
  Sınama çözümü doğru değildi. Lütfen tekrar dene.

  hatası alıyorum neyi yanlış yapıyorum

  1. Tam olarak neyi yanlış yaptığınızı bende anlamadım 🙂 Biraz daha açıklayıcı yazarsanız yardımcı olamaya çalışayım.

 2. Merhaba, öncelikle değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Bir kullanıcının profil fotoğrafını nasıl alabilir ve react native ile uygulama yaptığımda php nasıl kullanıcam? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba Furkan,
   Amacın sadece profil fotoğrafını, kullanıcının adını, bio bilgilerini vs almaksa https://www.instagram.com/yakuppdurmus/?__a=1

   linkinde kullanıcı adının yazdılı olduğu kısma kendi kullanıcı adınızı yazarak, Axios veya React Native’in kendi Fetch metodu ile istek yaparsınız. Gelen data içerisinden resim linkini image komponentinde gösterebilirisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir