İnstagram Açık Profilin Verilerini Çekmek

İnstagramda profili açık hesapların bilgilerini nasıl çekeriz. Takipçi sayısını,resim saysını,biyografisini ve diğer bilgilere nasıl erişiriz ? Normalde çoğu bilgiye erişmek için İnstagram apisni kullanıyorduk fakat bu sefer kullanıcı adı belirli olan kişinin profil html kodlarını çekerek parçalama işlemi yapacağız.

İnstagram’daki görünen bilgileri kendi sistemimizden veya uygulamamızdan görüntülemek istediğimizde İnstagramın bize sunmuş olduğu bir link vardı.

https://www.instagram.com/{kullanıcı adı}/?__a=1

Yukarıdaki link sayesinde public account yani açık profil bilgilerini json olarak görüntüleyebiliyorduk fakat Instagram, 2018-04-12’den beri yukarıdaki linkle erişimi engelliydi. Aslında tam anlamıyla erişimi engelledi denilemez bazı kısıtlamalar getirdi ve Instagram GraphQl’e yöneldi.

Tarayıcıda kullanıcı girişi yapılmamış şekilde bir hesabın verilerini görüntülemek istediğimeye çalıştığımızda “www.instagram.com ana makinesine erişim reddedildi” hatasıyla karşılaşmamız muhtemel, birde şöyle düşünelim php üzerinden de file_get_contents fonksiyonuyla yukarıdaki linkten veri çekmeye çalıştığımızda yine hatayla karşılaşıyorduk. Neyse ki ne zaman açıldı tam bilmiyorum ama  yukarıda belirttiğim linki kullanarak file get contents metodu ile istek yapıp verileri rahatlıkla çekebiliyoruz.

<?php

$data = file_get_contents("https://www.instagram.com/apikutuphanesi/?__a=1");
echo "<pre>";
print_r($data);

?>

Açık profillerin hem bilgi hem resimlerine erişebilirken kapalı profillerin sadece bio name gibi bilgiler ile kısıtlı.