Google Gmail Api

Gmail nedir?

Gmail, (Google e-mail)  Google’ın ücretsiz web posta hizmetidir. google arama teknolojisi ile bütünleşik olarak sunulan Gmail, (günden güne artan) 2.600 megabaytın üzerinde saklama alanına sahiptir. Tüm önemli iletilerinizi, dosyalarınızı ve resimlerinizi sonsuza dek saklayabilir, aradığınız herhangi bir bilgiyi bulmak için çabuk ve kolay bir şekilde arama yapabilir ve iletilerinizdeki bilgileri ileti dizilerinin bir parçası olarak görüntüleyerek daha iyi yorumlayabilirsiniz.

Gmail’de, açılır pencereler veya hedefsiz reklam bantları yoktur, sadece küçük metin reklamları vardır. Reklamlar ve ilgili bilgiler iletilerinizle ilişkili olduğu için rahatsız edici olmadıkları gibi, işinize de yarayabilirler.

Gmail, anlık mesajlaşmayı e-posta deneyimiyle birleştirir; böylece çevrimiçi olduğunuz süre içinde arkadaşlarınızla daha yakın bir iletişim kurabilirsiniz. Kullanımı kolay, verimli ve hatta eğlencelidir. Gmail’in e-posta hakkındaki düşüncelerinizi değiştireceğinden emin olabilirsiniz. Gmail, Google’ın e-postaya yaklaşımıdır.

Sağladığı olanaklar

2,500 megabytetan (iki gigabyte) fazla ücretsiz alan; Hiçbir zaman maillerinizi silmek zorunda kalmayacaksınız.

İstediğiniz mesajları anında bulan entegre Google arama; 2675 adet mail içinde anında arama yaparak istediğiniz maile ulaşabilirsiniz.

Mesajların ve alakalı cevapların otomatik olarak “ileti dizilerine”düzenlenmesi; Daha Önce aldığınız mailler ve onların adresleri otomatik kayıt edilir. Gönderdiğiniz maillerde gönderilenler içerisine kaydedilmiştir. Yeni posta yazmak istediğinizde gönderilecek adresin baş harfini girmenizle birlikte mail adresleri listelenir ve adreslerden birini seçerek işinizi kolaylaştırır.

Yenilikçi Google teknolojisi ile güçlü spam engelleme; Gelen mailler içinde spam olanları anında ayıklar.

Büyük, can sıkıcı reklamlar yerine, sadece mesajlarınızın içeriği ile alakalı sayfa önerileri ve küçük metin reklamlar; Hiçbir hizmet bu kadar kaliteli olarak ücretsiz verilemezdi. Bunun karşılığı olarakta sizi rahatsız etmeyecek reklamlar.

Gmail Api Nedir ?

Gmail API, Gmail posta kutularına erişmek ve posta göndermek için kullanılabilecek RESTful bir API’dir. Birçok web uygulaması (mobil uygulamalar dahil) için, Gmail API, bir kullanıcının Gmail verisine yetkili erişim için en iyi seçimdir.

Gmail API, Konulara, Mesajlara, Etiketlere(Gelen Kutusu, Sosyal, Spam gibi menulere), Taslaklara, Geçmiş Arşive, Kullanıcının gelen kutusuna, Ayarlara erişim sağlar. Seçtiğiniz modern dilden, uygulamanız API’yı aşağıdaki gibi Gmail özelliklerini eklemek için kullanabilir:

 • Gmail’den gelen mesajları oku
 • E-posta mesajları gönder
 • İletilere ve iş parçacıklarına uygulanan etiketleri değiştirme
 • Belli mesajları ve konuları arayın
 • Mesajları otomatik olarak etiketlemek, iletmek veya arşivlemek için filtreler oluşturun

Gmail API’yı kullanmanız için gereken tek şey, dil seçimi için bir istemci kitaplığı ve bir Gmail kullanıcısı olarak kimlik doğrulaması yapabilen bir uygulama olmasıdır.

Google Api bazı değişik durumlar için de kullanılabilir

 • Salt okunur posta çıkarma, dizine ekleme ve yedekleme
 • Etiket yönetimi (etiketleri ekleme / kaldırma)
 • Otomatik veya programlı mesaj gönderme
 • Diğer sağlayıcılardan e-posta hesaplarını geçirme
 • Bir alandaki kullanıcılar için standart e-posta imzalarını ayarlama

Auth ve Gmail API

Diğer Google REST API’larında olduğu gibi, Gmail API da kimlik doğrulama ve yetkilendirme işlemlerini gerçekleştirmek için OAuth 2.0’ı kullanmaktadır. Uygulamanız bir veya daha fazla kapsam belirtir: erişmesi gereken kaynakları belirten dizeler. Bu kapsamlar, bir kullanıcının kaynaklara erişimini sağlamak için bir dizi belirteçle birlikte kullanılır. Kapsam, tek bir kaynağa veya bir grup kaynağa belirli bir erişim biçimini gösterir; örneğin:

 • Gmail’den bir mesaj oku(https://www.googleapis.com/auth/gmail.readonly)
 • Etiketlerde değişiklik  (https://www.googleapis.com/auth/gmail.modify)
 • Kullanıcı adına bir mesaj gönder (https://www.googleapis.com/auth/gmail.compose)

 

Kaynak :

 • nedir.com/gmail
 • developers.google.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir