Google Drive Api

Google Drive Nedir ?

Google Drive online depolama servisi, bütün kullanıcılarına bu hizmeti, 15gb’a kadar ücretsiz sunuyor. Bizim için önemli olan, hiç kaybetmek istemediğimiz resimlerimizi, belgelerimizi, videolarımızı bu servis aracılığı ile saklayabiliyoruz. Google Drive servisine bilgisayarımızdan drive.google.com adresinden kolayca ulaşabiliyoruz. Google Drive’ın apisi ile neler yapabileceğimize göz atalım.

Dosyaları Listelemek Arama Yapmak

Dosyaları, Drive API’sının files.list yöntemini kullanarak arayabilirsiniz. Drive, yüklenmez arama yapmak için en yaygın dosya türlerinin içeriğini otomatik olarak dizine ekler (ör. .html, .xml, .txt, …). Ayrıca Drive, resimlerde veya PDF dosyalarında metin bulmak için OCR ve tanımlanabilir nesneleri, kişileri ve yerleri incelemek ve endekslemek için otomatik nesne tanıma teknolojisini kullanır. Çizimler veya Google tarafından otomatik olarak dizine eklenmeyen benzersiz dosya türleri gibi diğer kaynaklar için, uygulamalar, dosyaları Drive’a kaydettiğinde kendi dizine eklenebilir metnini sağlayabilir.

Google Drive üzerinden dağıtım ve pazarlama

Uygulamanız dünyaya dağıtım yapmaya hazır olduğunda, Chrome Web Mağazası’ndaki bir giriş, ona ihtiyaç duyan ve onu isteyen kullanıcıları bulmasına yardımcı olur.Chrome Web Mağazası Drive uygulamaları listesi

 

Paylaşma ve ortak çalışma

Google Drive uygulamaları, dosyaların izinlerini ve paylaşım ayarlarını yönetebilir. Ayrıca, uygulamalar, kullanıcıların Drive’da paylaştıkları belgeler üzerinde işbirliği yapmalarına olanak tanıyan dosyalara yorum ve tartışmalar da sağlayabilir. Bu özellikler hakkında daha fazla bilgi için bkz. Dosyaları paylaşma ve Yorumları ve Tartışmaları Yönetme. Uygulamalar, İzinler koleksiyonunu kullanarak API aracılığıyla izinleri yönetmenin yanı sıra, kullanıcıların dosyaları paylaşmasına izin vermek için standart bir Google Drive paylaşım iletişim kutusu görüntüleyebilir. Uygulamalar, uygulama kodunuza uygulamanızda Google Drive paylaşımını başlatma bölümünde açıklandığı gibi basit bir Javascript ekleyerek bunu uygulayabilir.

Paylaşma ve ortak çalışma

Google Drive uygulamaları, dosyaların izinlerini ve paylaşım ayarlarını yönetebilir. Ayrıca, uygulamalar, kullanıcıların Drive’da paylaştıkları belgeler üzerinde işbirliği yapmalarına olanak tanıyan dosyalara yorum ve tartışmalar da sağlayabilir. Dosyaları paylaşma ve Yorumları ve Tartışmaları Yönetme. Uygulamalar, İzinler koleksiyonunu kullanarak API aracılığıyla izinleri yönetmenin yanı sıra, kullanıcıların dosyaları paylaşmasına izin vermek için standart bir Google Drive paylaşım iletişim kutusu görüntüleyebilir. Uygulamalar, uygulama kodunuza uygulamanızda Google Drive paylaşımını başlatma bölümünde açıklandığı gibi basit bir Javascript ekleyerek bunu uygulayabilir.

Google Seçici’yi kullanarak dosyaları oluşturma ve açma

Drive dosyaları, bir uygulamadan Drive UI’ndan bağımsız olarak açılabilir. Bir uygulama, Google Seçici’yi kullanarak dosyaları açma bölümünde açıklandığı gibi Google Seçici ile dosyaların listesini kolayca görüntüleyebilir ve görüntüleyebilir.

Select a file from a picker window

Google dokümanlarını dışa aktarma ve dönüştürme

Sürücü platformu, geliştiricilerin Google E-Tablolar, Sunumlar, Dokümanlar ve Çizimler gibi yerel Google Dokümanlar türlerini açmasına, içe aktarmasına ve dışa aktarmasına olanak tanır. Örneğin, uygulamanız PDF dosyalarını açacak şekilde yapılandırılmışsa, Google Dokümanlar PDF’ye dışa aktarılabilir olduğundan kullanıcılar bu dokümanları açmak için uygulamanızı kullanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir