Facebook – Instagram Graph API nedir ?

Facebook İnstagram Graph Api Nedir ?

Facebook’un geliştirici bölümündeki İnstagram Graph Api’ nin olması bir çoğumuzun aklına şu soruyu getirebilir. Acaba İnstagram verilerini (Fotoğraf, video, bilgiler vs.) Facebook Graph Api üzerinden mi çekiyoruz yoksa İnstagram’ın developer kısmından mı çekiyoruz? Eğer instagram developer üzerinden çekiyorsak neden Facebook Graph Api var? İlk gördüğümde benimde aklıma takılmıştı. Bende biraz inceledim.

İnstagram bildiğimiz gibi Facebook bünyesi altındadır. Fakat İnstagram Graph Api Facebook’daki buisness sayfaları için kullanılmaktadır. Örneğin Facebook da satış yaptığımız bir Apikütüphanesi sayfamız var, aynı zamanda İnstagram’da da Api kütüphanesi adında bir  hesabımız var ikisinide ortak yönetmek istiyoruz. Bu iki hesabı birbiriyle eşleştirerek hem facebook sayfamızı hemde instagram hesabımızı yönetmemizi sağlayan yapı haline getirilmiş.

İnstagram developer api’ sinden farklı olarak Facebook ile giriş yapıyoruz ve giriş yaptığımız hesabın bağlı olduğu instagram hesabındaki bilgileri bu şekilde erişiyoruz. Bu durumda normal satıcı olamayan bir kullanıcının buisness sayfası ve bu sayfayla ilişkilendirdiği bir İnstagram hesabı olamadığı için doğal olarak Facebook Graph Api üzerinden İnstagram hesabına erişim sağlayamıyor.

Son olarak ben bu yazıyı 02.10.2018 tarihinde yazıyorum.  2020 Yılına kadar İnstagramın basic yetkisini kaldırmayacığını developer sayfasında açıklamış fakat belki ileride Facebook geliştiricileri İnstagram apilerinin tamamını Facebook Developer üzerine alabilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi İnstagram Facebook bünyesi altında değişiklik olup olmayacığını yine de bilemeyiz. Bu yüzden Facebook Developer sayfasından sizinde takip etmenizi tavsiye ederim.

Detaylı bilgi almak ve takip etmek istiyorsanız buraya tıklayarak Facebook İnstagram Graph Api hakkında bilgi alabilirsiniz. İyi çalışmalar

“Facebook – Instagram Graph API nedir ?” üzerine 4 yorum

  1. Facebook graph api üzerinden, benim sitem de paylaşılan gönderinin post id’sini almak istiyorum bunu nasıl yaparım ? Facebook izinleri değiştirmiş izinleri alırken takip ettiğiniz yol var mı ?

  2. Merhaba. Android studio ile hazırlayacağım uygulama ile takipçi ve takip edilenler listelerini almak istiyorum. Şuan bunu yapabiliyor muyuz? Aralık 2018 den sonra api izinlerinde değişiklik oldu mu acaba.

    1. merhaba, bende android studio üzerinden takipçi ve takip edilen listelerini almak istiyorum. Ama nasıl alacağımı uzun araştırmalarım sonucunda bulamadım. Siz sorununuza çözüm buldunuz mu acaba yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir